Co to jest przepuklina ?

Czy przepuklina jest niebezpieczna?

Przeczytaj mój wywiad dla Gazety Wyborczej z dnia 21.07.2017 roku "Przepuklina - jeśli już raz powstanie, to zwykle wróci i będzie się powiększała" - jest tutaj 


 

W większości przypadków przepukliny to defekt jedynie kosmetyczny, który NIESTETY przy odrobinie pecha może ulec zmianie w ciężką chorobę. Gdy nie chcesz się operować - przynajmniej kontroluj się regularnie. Przepuklina nie zniknie, nie schowa się, może stać się zagrożeniem dla życia.

Przepuklina pachwiny czy brzuszna, pooperacyjna objawia się zwykle uwypukleniem, rodzajem miękkiej górki pod skórą, która znika przy ucisku dłonią (fachowo określa się: „przepuklina zostaje odprowadzona”). Dopóki takie zjawisko występuje (niebolesne uwypuklenie, znikające we wnętrzu brzucha przy delikatnym ucisku) – nie ma większego kłopotu a problem jest jedynie kosmetyczny.

Tutaj są zdjęcia przepukliny średniej (tworzy wyraźne uwypuklenie) oraz bardzo dużej - schodzącej do moszny po stronie prawej (przepuklina mosznowa).

IH2mosznowa MobileNiestety przepuklina powiększa się z czasem. Problem staje się poważny, gdy przepuklina ma duży rozmiar (a mogą one być wręcz gigantyczne) lub zawartość worka przepuklinowego (to co jest we wnętrzu przepukliny) ulega uciśnięciu we wrotach przepuklinowych (jest to miejsce w ścianie brzucha, gdzie przepuklina z wnętrza brzucha wydostaje się na zewnątrz). Ucisk może być łagodny, przepuklina może stać się nieodprowadzalna (następują zrosty np. pomiędzy pętlami jelitowymi lub pętlami a ścianą worka przepuklinowego) lub – co gorzej – uwięźnięta. Wtedy dochodzi do ucisku na zawartość worka przepuklinowego. Gdy są to jelita – po kilku godzinach objawy stają się groźne; może dojść do uszkodzenia ściany (z powodu jej niedokrwienia). Jeszcze szybciej groźne objawy pojawiają się, gdy uciśnięte są naczynia zaopatrujące odcinek przewodu pokarmowego znajdujący się w worku przepuklinowym. Wtedy jedynym ratunkiem jest pilna operacja. A więc natychmiast do szpitala na chirurgię i po przygotowaniu chorego (kroplówki, antybiotyk, itd) - pilna operacja.

Operacja w trybie pilnym czyli np.: natychmiast w nocy, kilka godzin po przyjeździe do szpitala - ma zasadniczą wadę: przy leczeniu w pośpiechu częstość powikłań (a więc takiego przebiegu pooperacyjnego lub wyniku leczenia jakiego byśmy nie chcieli) - jest 10 x WIĘKSZA niż po planowej operacji. Planowa operacja jest to taka, gdy sami z lekarzem wybieramy termin zabiegu. Operacja powinna być wtedy, gdy stan pacjenta jest możliwie najlepszy.
Dla przestrogi poniżej kilka zdjęć przepuklin, które "zaszły za daleko" - są ogromne lub doszło do ich zakażenia. Są to skraje przypadki, ale .. takie niestety też bywają (kliknięcie - powiększa obraz).

 

 

skontaktujBg

Profile społecznościowe

twitter icon Twitter              youtube ico  kanał Youtube

Najbliższa konsultacja

Warszawa 22-07-2020
Best-Med
Wszystkie konsultacje