Co to jest przepuklina ?

Części przepukliny

Każda przepuklina wychodzi poprzez wrota przepuklinowe (otwór), ma worek przepuklinowy, w którym jest zawartość przepukliny.

Worek przepuklinowy  

czesci przep
Jest to rozciągnięta otrzewna ścienna, która uwypukla się na zewnątrz poprzez wrota.
Części: szyja (najwęższa), trzon i dno.

W jamie brzusznej są dwie błony o podobnych nazwach – otrzewna ścienna i  trzewna. Gdybyśmy wyobrazili sobie jamę brzuszną jako pokój z meblami (meble to byłby  jelita i narządy wewnętrzne) – to otrzewna ścienna byłaby czymś w rodzaju tapety pokrywającej ściany, podłogę i sufit a otrzewna trzewna – to pokrowce na wszystkich meblach. W tych miejscach, gdzie meble stoją na podłodze – pokrowiec (otrzewna trzewna) przechodzi w tapetę (otrzewną ścienną).Gdy worek przepuklinowy jest mały = przepuklina jest początkowa, gdy jest w całości wykształcona przepuklina jest całkowita. Gdy worek przepuklinowy daje się odprowadzić do brzucha przepuklina jest odprowadzalna; gdy worka nie można odprowadzić (zrosty zawartości worka, samego worka i otoczenia) przepuklina jest nieodprowadzalna.

Wrota przepuklinowe

Rozstęp (otwór) w mięśniach lub powięzi w ścianie brzucha, przez który przepuklina uwypukla się na zewnątrz. Lokalizacja takiego otworu to: przednia ściana brzucha, pachwina, ok. lędźwiowa, krocze, jama otrzewnej lędźwiowa (Grynfelta, Petita), zasłonowa, kroczowa, kulszowa. Przepukliny mogą być też wewnątrzbrzuszne - schowane między pętlami jelitowymi lub też wychodzić z brzucha do klatki piersiowej przez otwór w przeponie (przepuklina rozworu przełykowego, wrodzone przepukliny przepony).

Zawartość worka przepuklinowego

czci przepukliny
Zawartość worka przepuklinowego to jest to, co się wydostało z jamy brzusznej przez otwór przepuklinowy. Najczęściej jest to tłuszcz wewnątrzbrzuszny (tzw. sieć większa), jelito cienkie, jelito grube, ale mogą być to wszystkie ruchome narządy jamy brzusznej. Stan zawartości worka przepuklinowego (żywotność ścian, możliwość transportowania treści pokarmowej, ewentualny ucisk na ścianę lub naczynia krwionośne) decyduje o przebiegu choroby. Pogorszenie ukrwienia lub ucisk na ścianę zmusza do pilnej interwencji chirurgicznej. Stopniowe powiększanie się zawartości worka przepuklinowego (coraz więcej pętli jelitowych lub tłuszczu) powoduje, że przepuklina przybiera monstrualne rozmiary.
Przebieg choroby w zależności od stanu zawartości worka przepuklinowego jest opisany w następnej części określającej niebezpieczeństwa związane z przepuklinami.

 
skontaktujBg

Profile społecznościowe

twitter icon Twitter              youtube ico  kanał Youtube

Najbliższa konsultacja

Warszawa 22-07-2020
Best-Med
Wszystkie konsultacje